Baraj Göletinde Kurulan Kafes Balıkçılığı Faaliyete Başladı

Siirt iline bağlı Şirvan İlçesi Taşlı Köyü yakınlarında Alkumru Baraj Göletinde 5500 m² alan üzerinde, 200 ton kapasiteli Alabalık yetiştiriciliği faaliyete başladı.
Bu haber 1446 kere okunmuş.09 Nisan 2015, Perşembe - 09:05

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, beraberinde Siirt Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, Şirvan Kaymakamı Mehmet Öztürk, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan ve Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat ile birlikte Taşlı köyü mevkiinde Alkumru Baraj Göletinde konuşlanan, Kafes balıkçılığı tesislerinde incelemelerde bulundu.

Vali Tutulmaz ve beraberindeki heyet, işletmeye ait botla Baraj Göletinde kurulan Kafes balıkçılığı tesislerine götürüldü.

Tesis sahibi Tevfik Carlık ve Tarım Müdürlüğü yetkililerinden bilgi alan Vali Tutulmaz, burada yaptığı konuşmada alabalık tesisinin 200 bin balık kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Siirt’in barajlar bölgesi olarak anıldığını ifade eden Tutulmaz şöyle konuştu,

“Önümüzdeki yıllarda da benzerlerinin olacağını tahmin ediyoruz. Barajlarda Hidro Elektrik Santralleri dolayısıyla elde edilen enerjinin yanında, balıkçılık alanında da yeni iş alanları doğdu, bununda ilk örneğini bu günkü bulunduğumuz tesiste görüyoruz. Bundan sonraki beklentimiz diğer barajlarımızda da benzer tesislerin kurularak, barajların daha verimli hale getirilmesini arzu ediyoruz. İşletme sahibini bu anlamlı yatırımından dolayı tebrik ediyorum.”

İşletmeye her türlü teknik desteğin verildiğini kaydeden Gıda tarım ve hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat ise, “Kardeşler Su ürünleri Sanayi Ticaret Ltd. şirketi tarafından 5500 m² gölet alanı üzerinde, 10 yıl süreyle kiralanma işlemleri, İl Müdürlüğümüzce onaylanarak çalışmalara başlanmış ve kısa sürede kafeslerin konuşlanması tamamlanmıştır. İşletmede 16. Metre çapında ve 9 metre ağ derinliğinde, 10 adet yüzer kafes ile ilk etapta 30 gr. ağırlığında 200 bin adet yani 50 ton yavru balık ile üretime başlanmıştır. Balıkların 3-4 ay gibi bir sürede porsiyonluk boya ulaşıp, pazara sunulması planlanmaktadır.” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 5 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki