Kan davası barış ile sonlandı

İstanbul’da 7 yıl önce gençler arasında yaşanan bir tartışma nedeniyle çıkan olaylarda iki kişinin yaşamını yitirmesi ardından Alika ve Mamedi aşiretleri arasında başlayan husumet HDP ve DBP Siirt il örgütlerinin araya girmesi ile düzenlenen törenle barış ile sonuçlandı.
Bu haber 1983 kere okunmuş.05 Mayıs 2015, Salı - 14:21

Siirt Belediyesi meclis toplantı salonunda düzenlenen törene, HDP Siirt milletvekili adayları İsmail Aydın, Hatice Sevip Tekin, HDP, Siirt İl Eş B Başkanı Abdullah Çetin, DBP İl Eş Başkanı Kıymet Mut, Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, çok sayıda STK temsilcisi ile Alika ve Mamedi aşiret üyeleri katıldı.

Barış töreninde konuşan HDP Siirt İl Eş Başkanın Abdullah Çetin, Kürt halkının en büyük ihtiyaçlarından birinin barış ve birliktelik olduğunu belirterek, “Bu gün aramızda kavgalar olduğu sürece düşmanlarımız bizi dikkate almaz. Biz ne zaman sorunlarımızı kendimiz çözebiliyorsak, o zaman ciddiye alınıyoruz” dedi.

HDP Siirt milletvekili adayı İsmail Aydın ise, sağlanan bu barıştan çok memnun olduklarını ve bu barışın tüm halkların birlikteliğine vesile olmasını diledi. Barış törenine ev sahipliği yapan Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan ise, barışın savaşlardan daha zor olduğunu ifade ederek, “Savaşı herkes yapabilir ama barışı herkes sağlayamaz. Barış yürekli ve cesaretli insanların işidir. Biz tüm halkların barış dolu bir dünyada kardeşçe yaşaması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Alika ve Mamedi aşiretleri arasında bu sağlanan barışın başta bölgemiz olmak üzere tüm orta doğu ve dünyada yaşanan savaşlara kalıcı barışı getirmesini diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Mamedi Aşireti adına Hacı Halil Amal ve Alika Aşiretinden Hacı Ubeyd Çakar, aşiretler arasındaki husumeti bitiren HDP ve DBP başta olmak üzere törene katılan herkese teşekkürlerini illetiler.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 2 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki