‘Mirî û jî Sax’ belgeseli izleyici ile buluştu

“Mirî û jî Sax (Ölü ve de Diri)” belgeseli Siirt Belediyesi Konferans Salonu’nda izleyici ile buluştu.
Bu haber 1869 kere okunmuş.09 Nisan 2015, Perşembe - 09:04

Yönetmenliğini Murat Kocaman’ın yaptığı ve 1990’lılarda Kasaplar Deresi’ne gömülen 4 vatandaşın hikayelerinin anlatıldığı ve çekimleri Siirt’te yapılan “Ölü ve de Diri-Mirî û jî Sax” belgeseli Siirt Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen gösterim ile izleyiciler ile buluştu.

Düzenlen gösterimi Siirt Belediye Eş Başkanları Belkiza Beştaş Epözdemir, Tuncer Bakırhan, “Mirî û jî Sax (Ölü ve de Diri)” belgeselinin yönetmeni Murat Kocaman ve yüzlerce yurttaş katıldı. 

Yapılan gösterimin ardından Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan yaptığı konuşmada, aynı coğrafya üzerinde yaşayan halklara ve inanlara yönelik uygulanan baskı ve asimilasyon politikaları nedeniyle toplu katliamların yaşandığını ifade ederek, “Belki de katliama maruz kalanların birçoğu ile ilgili bir kare dahi çekilemedi. Diri diri toprağın altında olan bedenlere hepimiz şahit olduk. Katliamcıların pratiklerinin yanlarına kalmayacağını bu nedenle bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için Herkes aklını başına toplaması gerekiyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından izleyiciler ile yönetmenin söyleyişinin ardından gösterim sona erdi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki