Siirt’te Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri düzenlendi

Siirt 14 Eylül Kapalı Spor salonunda Kutlu doğum haftası anma etkinlikleri kapsamında, Kuran ziyafeti, "Hz. Peygamber (s.a.v.) ve Birlikte Yaşama Ahlakı" konu konferans ile “Gurup Dergah” konseri ve semah gösterileri düzenlendi.
Bu haber 1047 kere okunmuş.19 Nisan 2015, Pazar - 22:04

14 Eylül Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen anma etkinliklerine, Vali Mustafa Tutulmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağçakale, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Vali yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu, İl Müftüsü Faruk Arvas, Sancaklar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sancak, kurum müdürleri, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferans öncesi Kuran-ı Kerim okuma dünya birincisi  Ankara Hacı Bayram Cami İmam Hatibi Ahmet Karalı ‘nın Kur'an tilaveti izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Kuran tilavetinin ardından Liseler arası düzenlenen Şiir yarışmasında birinci seçilen “Hz. Peygamber”in hayatını konu alan şiir, Özlem Kaya tarafından seslendirildi.

Daha sonra "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" konu konferans düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Karslı, yaptığı konuşmada, Ortadoğu coğrafyasındaki Müslümanlar arasındaki bölünmelerin arkasında mezhep ve meşrep mücadelesi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Karslı, şöyle devam etti: "Kendi mezhebimizden ve meşrebimizden ibaret gördük İslamı. Halbuki İslam bütün mezhepleri ve meşrepleri kuşatıyor. İslam kardeşliğini kendi mezhebimizden ve meşrebimizden insanlara has kıldık. Onun dışındakileri ötekileştirdik. Bütün bunlar şeytanın tuzağından başka bir şey değildir. Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler İslam'ın yüzünü ne yazık ki bozuyor ve tahrip ediyor.” diye konuştu.

Program, sema gösterisi eşliğinde “Grup Dergah” tarafından üç dilde okunan ilahiler ile devam etti.

Program, İl Müftüsü Arvas’ın vatandaşlara gül dağıtması ile sona erdi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki