14 Eylül Siirt Şeref günü kutlama törenleri, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtında çelenk sunumuyla başlayıp, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Vali Osman Hacıbektaşoğlu tarafından Şeref defterini imzalamasıyla başladı.
Valilik Şeref defterini imzalayan Vali Hacıbektaşoğlu şunları kaydetti:
“Birçok Medeniyete ev sahipliği yapmış, hoşgörü ve sevginin, barış ve kardeşlikle yoğrulduğu, içinde farklı kültürlerin bin yıldır huzur ve güven ikliminde bir arada yaşadığı kadim şehrimiz Siirt’te teşriflerinizin 106’ncı yıl dönümünü büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz. Yüreği vatan ve millet sevgisi ile dolu Siirt halkı, Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki heyeti sevgi gösterileriyle karşılamış ve 'Milli Mücadele yolunda her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduklarını' ifade etmişlerdir. Zat-i alinizin önderliğinde Kahraman Milletimizin İstiklal Mücadelesi zaferle sonuçlanmış, yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurularak bu zafer taçlandırılmıştır. Bugün bizlere ve gelecek nesillere düşen görev, canları pahasına bu mukaddes toprakları bizlere vatan kılan ecdadımızın emaneti olarak, ülkemizi ve şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü onun silah arkadaşlarını, istiklal savaşımızın tüm kahramanlarını ve bu toprakları bize vatan kılan, tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Ruhunuz şad olsun.”
Daha sonra törende, Siirt Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni İzzet Ekinci günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.
Ulu Önder Atatürk'ün kenti ziyaretiyle ilgili tarihi bilgiler aktaran Ekinci konuşmasında şunları kaydetti:
"20. Yüzyılın en büyük insanlık dramlarından birine yol açan 1. Dünya Savaşı esnasında Cumhuriyetimizin Korucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa, 16.Kolordu Komutanı sıfatıyla 14 Eylül 1916 tarihinde şehrimizi onurlandırmıştır. Şehrimize girişi halk tarafından büyük sevinç gösteriyle karşılanan ulu önderimiz, Siirt halkı tarafından bağrına basılmış ve üç gün boyunca halkla iç içe kalarak halkımızın vatan müdafaasına kenetlenen Siirt halkı dört koldan taarruza geçerek Bitlis önlerine kadar gelip vatan müdafaasına katılmış ve vatanperverlik konusunda rüştünü bir kez daha ispatlamıştır. Savaşın bütün dünyayı kasıp kavurduğu bu zorlu süreçte bile şehrimize olan güvenini gösteren Mustafa Kemal Paşanın şehrimize teşrifleri Siirt halkının hatıralarında silinmeyecek izler bırakmıştır. İşte bu vesileyle Ulu Önderimizin Şehrimize onurlandırmasının 106. Sene-i devriyesini hep birlikte bir kez daha idrak etmiş bulunmanın haklı gurunu ve onurunu yaşıyoruz. Ulu Önderimizi Gazi Mustafa Kemal Paşanın şahsında vatan savunmasında şehit düşmüş, bu vatanın bize ebedi yurt olmasını sağlayan her bir vatan evladına minnet borcumuz bir kez daha belirtip aziz hatıraları karşısında saygı ile eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.” dedi.
Kutlama törenlerine; Vali Yardımcıları Fatih Kurt, Mehmet Sert, Abdulhamit Mutlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak 3. Komando Tugay Komutan Vekili Topçu Yarbay Erkan Sağdıç, kurum müdürleri, askeri erkan, Siyasi Parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.