Kurtalan Belediyesi sosyal belediyecilik kapsamında özel beslenme gereksinimi duyan çölyak hastalarına gıda desteği sunmaya devam ediyor. Bu amaçla ilçede bulunan çölyak hastalarına içinde makarna, un, bisküvi, çikolata, kek, ekmek karışımı ve hamur işi gibi glüten içermeyen yiyeceklerden oluşan paket oluşturuluyor. Özenle hazırlanan gıda paketleri hastaların kapılarına kadar götürülerek ücretsiz olarak teslim ediliyor.
Çölyak'ın hassas beslenme gerektiren bir yaşam biçimi olduğunu belirten Kurtalan Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Çağlar Tekin, “İlçemizdeki çölyak hastalığı bulunan hemşerilerimizin tespitlerini yaptık. Tüketebildikleri glütensiz ürünleri belirledik. Ardından da bunları hastalarımıza ulaştırmaya başladık. Biz bir aileyiz ve her zaman onların yanındayız” dedi.
ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?
Çölyak hastalığı bir gıda alerjisidir. Glüten duyarlılığı sebebiyle çölyak hassasiyeti bulunan vatandaşlar, glütensiz gıdalarla beslenmek zorunda. Bu hassasiyeti bulunanların yaşamları boyunca belirli bir Diyet yapması, yani glütensiz gıdaları tüketmesi gerekiyor.