Tören, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Mehmet Akif Ersoy konulu slayt gösterisinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda görevli Türkçe Öğretmeni Murat Yıldız tarafından yapıldı.
Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Öğrencilerinin hazırladıkları Mehmet Akif Ersoy konulu Oratoryo gösterisi ile devam eden programda Öğrencilerinin hazırladıkları şiir eşliğinde "Kostak Ali Zeybeği" gösterisi büyük bir beğeni topladı.
İlk ve Orta öğretim kurumları arasında düzenlenen Şiir, Resim ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen anma etkinliğine; Vali Osman Hacıbektaşoğlu, eşi Güney Hacıbektaşoğlu, Adalet Komisyon Başkanı Erhan Obut, Siirt İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Altay, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Çetiner, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, İl Jandarma komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, 3. Komando Tugay Komutan Vekili Albay Gaffar Gören, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, kurum müdürleri, Öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.