Kurtalan Kapalı Spor Salonu’nda saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda, günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Milli Eğitim Müdürü Faysel Polat tarafından yapıldı.
Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okunduktan sonra Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencileri tarafından çeşitli gösteriler düzenlendi. Atatürk Ortaokulu öğrencileri tarafından Koro Gösterisi, Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri tarafından Yumurta, çuval ve elma yarışmaları devam eden programda Kurtalan Ekspresi Gençlik ve Spor Kulübü tarafından Wuşhu gösterisi düzenlendi. Halk Eğitim Merkezi tarafından halk oyunları gösterisinin yapıldı. Günün anlam ve önemine binaen düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesi ile program sona erdi.
Törene Kurtalan Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Çağlar Tekin ve eşi Merve Taştan Tekin, İlçe Cumhuriyet Savcısı Mehmet Mevlüt Yağız, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cafer Çetin ve eşi Miray Çetin, İlçe Emniyet Müdürü Evren Taşdemir, Siyasi partilerin temsilcileri, ilçe daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.