11 Temmuz 2020'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ziyaretiyle Botan Çayı Beğendik Köprüsü'nü hizmete açtıklarını, 4 Aralık 2021’de de Zarova Köprüsü'nün açılışını yaptıklarını ifade eden Karaismailoğlu, 20 yıllık hükümetleri döneminde ülke genelinde tüm ulaşım sistemlerindeki dev yatırımlardan ve hizmete açtıkları büyük yatırımlardan Siirt'in de hak ettiği payı aldığını vurguladı.
Karaismailoğlu, bugüne kadar Siirt'in ulaşım ve iletişim yatırımları için 6 milyar liraya yakın harcama yaptıklarını anlatarak, Siirt'in bölünmüş yol uzunluğunu 7 kilometreden 18 kat artırarak, 129 kilometreye ulaştırdıklarını bildirdi.
"Bir yılda 82 milyon lira tasarruf sağlayacağız"
İl genelindeki bitümlü sıcak kaplamalı yol uzunluğunu da 2 kilometreden, 90 kilometreye yükselttiklerini belirten Karaismailoğlu, hükümetleri döneminde Siirt'te 168 kilometre tek yol yapım ve iyileştirmesi yaptıklarını ifade etti.
Karaismailoğlu, toplam uzunluğu 2 bin 756 metreyi bulan 24 köprüyü hizmete açtıklarını anlatarak, şunları söyledi:
"Siirt genelinde devam eden 8 ayrı kara yolu projemizin toplam bedeli 8 milyar liraya ulaşmakta. Bugün temelini atmakta olduğumuz Siirt-Pervari kara yolu da bu önemli yatırımlarımızdan birisi. 15 Ağustos 2022'de yapımına başladığımız projemizin uzunluğu 64 kilometredir. Proje kapsamında toplam uzunluğu 666 metreyi bulan 2 viyadük ile yine toplam uzunluğu 500 metre olan 10 köprü yer almaktadır. Siirt-Pervari yolumuzun tamamlanmasıyla yolun fiziksel standartlarını yükselterek, daha güvenli ve konforlu ulaşım sağlayacağız. Mevcut yola göre de yol mesafesi yaklaşık 8 kilometre kısalacak. Siirt Organize Sanayi Bölgesine ulaşımı sağlayacak yol ile birlikte değişen güzergâh üzerindeki bölgelerde, ekonomik ve sosyo-kültürel yönden oldukça canlanma olacaktır. Başta Siirt fıstığı olmak üzere bölgede yetişen tarım ürünlerinin yurt içi ve yurt dışına nakli de kolaylaşacaktır. Yol projemiz, ayrıca terörle mücadele faaliyetlerimize de lojistik destek sağlayacaktır. Projemizin 2025 yılında hizmete açılmasıyla birlikte bir yılda zamandan ve akaryakıttan toplamda 82 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Yol projemizle, 4 bin 136 ton egzoz emisyonundan kurtulmuş olacağız."
Bu proje ile Siirt il sınırlarında yapımı devam eden 18 kilometrelik Eruh Belediyesi'ne ait şehir içi yollarının toprak ve sanat işlerini de bu yıl tamamlayacaklarını ifade eden Karaismailoğlu, 45 kilometrelik Eruh- Fındık Yolu'nu, 24,4 kilometrelik Siirt-Kurtalan bölünmüş yol ile birlikte 15 kilometrelik Batman-Beşiri-Kurtalan Yolu'nu ve 57 kilometrelik Siirt-Eruh Yolu'nu da 2023 yılında hizmete açmayı hedeflediklerini belirtti.
"Ülkemizin her karış vatan toprağına hizmetlerimizle mührümüzü vurduk"
"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." düsturu ile nice yatırım ve dev projelerin AK Parti döneminde hayata geçtiğine işaret eden Karaismailoğlu, ekonomi alanında Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdıklarını ifade etti.
"Yatırımlar, geleceğe daha umutla
bakmamızı sağlıyor"
Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Siirt'in çağdaş ve yeniliklere açık insanların yaşadığı bir kültür ve medeniyet şehri olduğunu vurguladı.
İlin aynı zamanda hoşgörünün ve sevginin barışla yoğrulduğu, farklı dillerin ve kültürlerin yaşadığı bir kardeşlik şehri olduğunu anlatan Hacıbektaşoğlu, şöyle dedi:
"Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik güven ve istikrar ortamını bozarak, kadim kardeşliğimizi sabote etmeye, birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya çalışan hain terör örgütüne karşı gerçekleştirilen kararlı ve inançlı mücadele sonucunda, bölge halkımız yatırım ve hizmetlerle buluşmuş, yaşam standartları daha da yükselmiştir. İl genelinde gerçekleştirilen yatırımlar, geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda Siirt, özellikle enerji, madencilik, ulaştırma, tarım ve hayvancılık, turizm alanlarında cazibe merkezi haline gelecektir. Siirt'in ve Pervari ilçemizin çehresini değiştirecek, medeniyetin en önemli göstergelerinden olan bu yolda yoğun bir araç trafiği yaşanmaktadır. Zaman zaman trafik kazalarının da yaşandığı bu yol tamamlandığında, vatandaşlarımız yüksek standartta, keyifli ve güvenli bir yolculuk yapacaklardır. Bu yol tüm Siirtlilerin ve bölge halkının da en önemli beklentisidir."
Törende, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören de bir konuşma yaptı.
Daha sonra Bakan Karaismailoğlu'nun da katılımıyla butona basılarak Siirt-Pervari Yolu'nun temeli atıldı.
BEĞENDİK (BOTAN) KÖPRÜSÜ'NDE İNCELEME YAPTI
Bakan Karaismailoğlu, Siirt'teki temasları kapsamında beraberinde Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti Milletvekili Osman Ören ile 11 Temmuz 2020'de hizmete açılan Beğendik (Botan) Köprüsü'nde incelemelerde bulundu.
Bakanlık olarak 20 yıldır yaptıkları prestijli çalışmalardan birinin de bu köprü olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, Beğendik Köprüsü'nün Türkiye'nin en uzun köprüsü olduğunu söyledi.
165 metre yüksekliğinde, 450 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğinde, Bitlis'in Hizan ilçesini Siirt'in Pervari ilçesine bağlayan çok kıymetli bu hizmetin 2 yıl önce tamamlanarak, ulaşıma açıldığını anımsatan Karaismailoğlu, bu köprü yapılmadan önce saatler süren yolculukların, ulaşımda yaşanan sıkıntıların artık geçmişte kaldığını belirtti.