Günbat, 2021 yılının tüm sektörler gibi tarım için de zor geçtiğini belirterek, tüm olumsuzluklara rağmen Bakanlığın da desteklemeleriyle geçen yılın en az zararla kapatılmaya çalışıldığını söyledi.
Günbat, şunları kaydetti:
"2021 yılı ülkemizde nerdeyse tüm sektörler için oldukça zor geçen ve olumsuz sonuçlarla karşılaştığımız bir yıl oldu. Tarım sektörüde bu zorluk ve olumsuzluklardan etkilendi. Başta 2020 yılında başlayan pandemi ardından yurdun büyük bir bölümünü önemli derecede etkileyen kuraklık koşulları tarım sektörünü zora sokmuştur. Fiyatlarda istikrarsızlığa yol açmıştır ve istihdamda bir dizi sıkıntıyı beraberinde getirmiştir.
2021 yılı bütçesinde tarımsal destekler için, bir önceki yıla göre % 4.7lik artışla, 22 milyar 966 milyon lira kaynak ayrıldı. 2022 yılı destek bütçesi ise;25 milyar 834 milyon olarak planlanmıştır. Her ne kadar destek bütçesinde artış olsa da girdi fiyatlarında, örneğin; gübrede % 400 leri aşan fahiş artış karşısında yetersiz olduğu görülüyor. Hayvancılık desteklerinin ise; % 6.2 azalarak,7.9 milyar liradan 7.4 liraya düşeceği öngörülmektedir. Tarım sigorta destekleme bütçesinin de 15.1 azalarak yaklaşık 1.5 milyardan 1.3 milyara düşeceği öngörülmektedir.
Üreticinin sırtından haksız gelir elde etmeye çalışmak, tarımsal üretime vurulacak en büyük darbelerden biridir. Üretimi arttırmanın tek yolu verimliliği artırmaktır.Bu nedenle; tohum üretiminin arttırılması ve tohum ihtiyacımızın yurtiçinden karşılanması büyük önem taşıyor.Çiftçilerimiz son zamanlarda girdilerin yanına yaklaşmaktan korkar oldu.Gübre,mazot,sertifikalı tohum,elektrik ve ilaç kullanmaktan korkuyor ve kaçıyorsa;üretmekte ciddi bir sorun var demektir.Çiftçimizin toprağa,üretime olan korkusunu bertaraf etmeliyiz.
Bağkur primleri % 44.87 oranında artarak 1151 lira 96 kuruştan 1668 lira 83 kuruşa çıkmıştır. Elektrik fiyatları 2021 yılına oranla %94.8 artmıştır.31 Aralık 8 Ocak tarihleri arasında mazot 11.55 kuruştan 13 lira 83 kuruşa çıkmıştır.(1 litre mazot 1 ABD doları oldu maalesef)Genel olarak mazot, gübre, tohum, elektrik, sulama ve zirai ilaçlarda fiyatlarda ciddi artışlar olmuştur.
2021 yılında yaşadığımız kuraklığı bir daha yaşamayalım. Doğal afetler, iklim değişiklikleri, sıra dışı meteorolojik olaylar vb sıkıntıları ülkemizin ve çiftçimizin bir daha yaşamaması temennimizdir.
Girdi fiyatlarındaki artışın düşmesi ya da girdilere yapılan zam oranında tarımsal ve hayvancılık desteklerininde aynı oranda artmasını bekliyoruz.
Ziraat bankalarında tarımsal ve hayvansal kredi faiz oranlarının düşürülmesi gerekmektedir.
Ülkemizde tarım sektöründe çalışan ve üretenlerin sırtından haksız kazanç elde eden aracı kurum ve personellere fırsat verilmemesi gerekmektedir.
2022 yılı ülkemize huzur, bereket getirsin ve bizleri doğal afetlerden korusun.
Ülkemiz tarımının önemli sorunları olmakla birlikte üretme adına çokta büyük bir potansiyelimiz var. Çiftçilerimiz bütün zorlu şartlara rağmen üretmeye devam edecek. Mutfağımızdan ve soframızdan hiçbir ürün eksilmeyecektir."