Siirt Garnizon Komutanlığı Şehitliğinde gerçekleştirilen tören, Şehitler anıtına çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Aziz şehitlerimizin anısına yapılan saygı atışından sonra Vali Osman Hacıbektaşoğlu tarafından Şehitlik Anıt defteri imzaladı.
Vali Hacıbektaşoğlu Şehitlik Anıt Defterinde şunları kaydetti.
“18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebeti ile kutsal vatan topraklarımızın bütünlüğü ve Aziz Milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden sizleri saygı, rahmet ve minnetle anmak üzere huzurunuzdayız.Vatan ve bağımsızlık aşkıyla, tarihe altın harflerle nakşedilen Çanakkale Zaferi, cihanı hayrette bırakan gerçek bir iman ve eşsiz bir kahramanlık destanıdır.Tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakârlığın örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşları, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden biridir.
Aziz şehitlerimizden aldığımız ilhamla, aynı şuur ve inançla, mukaddes emanetinizi daha yükseklere taşıma gayreti verirken, diğer yandan bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmaya ve yüceltmeye devam edeceğiz.Bu duygularla, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününde, başta devletimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Atatürk’ü, onun silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”
Aziz şehitlerimiz için okunan Kuranı kerim tilavetinin ardından İl Müftü Vekili Muhammed Özdemir tarafından şehitlerimiz için dua okundu.
Vali/Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından Şehit Mezarlarına karanfiller bırakıldı.
Şehitlikteki anma programının ardından tören, Siirt Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda devam etti.
3. Komando Tugay Komutanlığında görevli İkmal Yüzbaşı Kadir Çopuroğlu tarafından günün anlam ve önemi belirten konuşma yapıldı.
Tören, Şehit Davut İlbaş Ortaokulu tarafından hazırlanan ‘Çanakkale Oratoryosu büyük bir ilgiyle izlendi. Çanakkale‘den Mektuplar Şiir dinletisi ile devam eden program Çanakkale Zaferini anlatan gölge oyunu tiyatro gösterisi büyük bir alkış alarak, beğeni topladı.
Şehit Davut İlbaş Ortaokulu Müzik Öğretmenleri ve öğrencilerin seslendirdiği Çanakkale Türküleri ilgiyle izlendi.
Tören, Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü programı çerçevesinde ilk ve orta öğretim kurumları arasında düzenlenen Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerininverilmesinin ardından, ’18 Mart Çanakkale Şehitleri’ temalı ‘Resim Sergisi’nin gezilmesi ile tören sona erdi.
Törenlere; Vali Osman Hacıbektaşoğlu, eşi Güney Hacıbektaşoğlu Hanımefendi, 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferat Vural, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Obut, Vali YardımcısıFatih Kurt, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, Siirt Üniversitesi Rektörü Yardımcısı Prof. Dr. Cemallettin Erdemci, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, kurum amirleri, şehit ve gazi dernekleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Şehit aileleri, Gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
GAZİ VE ŞEHİT AİLELERİ DERNEKLER
FEDERASYONU ZİYARET EDİLDİ”
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 107. yıl dönümü dolayısıyla Vali/ Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, il protokolü ile birlikte ‘Siirt Gazi ve Şehit Aileleri Dernekleri Federasyonu'nu ziyaret etti.
Federasyon başkanı Baki Olgaç’tan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Hacıbektaşoğlu, Gazi ve Şehit Aileleri Dernekleri federasyon yetkilileri, şehit yakınları ve gaziler ile sohbet ederek, sorun ve taleplerini dinledi.
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF OKUTULDU
Siirt'te 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümü dolaysıyla Mevlid-i Şerif okundu.
Siirt Merkez Hacı Abdulhakim Sancak Çarşı Camisi'nde düzenlenen mevlit programına, Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferat Vural, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu,Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Gökhan Marakçı, kurum müdürleri, bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.
Siirt il genelinde kuran kursu öğretmen ve öğrencilerinin, Çanakkale Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında okudukları 2199 hatmi şeriflerin duası İl Müftüsü Yardımcısı Muhammed Özdemir tarafından yapıldı.
Mevlit programı çıkışında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri tarafından vatandaşlara, Lokum ve Gül Suyu ikram edildi.