kurtalangazetesi @ hotmail.com

Sentetik organik bir bileşiktir petrol bileşenlerden biridir. İki hidroksifenil grubu barındırır. Difenil metanalar ve bisfenoller adı altında incelenir. Renksiz katı halde bulunan organik çözücülerle çözünse de su da çok az çözünürler.
Bisfenoller A sert plastiklerin içinde bulunan kimyasal bir bileşendir. Gıda ve içecek ambalajlarında damacana, plastik saklama kapları, pet şişeler, biberonlar, su ve çay içtiğiniz karton ve naylon bardaklar, polyester, PVC mutfakta kullandığımız çatal kaşık ve diğer bütün plastik kaplarda bulunur. Bisfenol A gıdalara ve yiyecek içeceklere kolaylıkla geçmektedir. Özellikle ısı artıkça geçiş hızı da artar. Biberonlar ve sıcak içecek-yiyecek kapları çok tehlikeli bir durumdadırlar.
Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız bu ürünler bisfenol A içerdiği için büyüme, gelişme ve davranış bozukluklarına, beyin gelişimine, kalp hastalıklarına, karaciğer hasarına, sperm kalitesinden düşüşe kadar pek çok olumsuz etkiye sahip bir kimyasaldır.
Ayrıca vücuda girdiği zaman kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanseri riskini artırmaktadır. Uzun süre vücutta kalıyor atılmıyor buda etkisi uzun süre devam ettiriyor.
Bisfenol A KANADA, DANIMARKA ABD ve AVRUPA’DA tamamen yasaktır. (TÜRKİYE’DE serbesttir) Sakın bizde serbesttir kötü bir şey olsaydı devlet izin verirmiydi demeyin. Devlet kendi sağlığını düşünüyor. Serbest olması devletin sağlığı için hiçbir sakınca yoktur çünkü. İşine böylesi daha iyi geliyor. Daha fazla yarar görüyor. Sizde kendi sağlığınızı düşünün bizde yasak gelene kadar önlemleri kendimiz alalım.
Bisfenol A’nın etkisi azaltmak yada tamamen kurtulmak için; plastik kaplar bulaşık makinesine konulmamalı, plastikler sert deterjanlarla yıkanmamalı, plastik kapları buzdolabına koymamalıyız. Sıcağa ve ya çok soğuğa maruz kalan hiçbir kapı kullanmamalıyız. Cam şişe kullanılmalı, cam biberon kullanılmalı, plastik olan bütün çay, su, kahve, yemek, plastik karıştırıcılar yasaklanmalı yada bilinçli olarak kullanılmamalı.