kurtalangazetesi @ hotmail.com

Yaptıkları icatlar kendi sonları oldu trajedik bir ölüme gittiler. İnsan doğası gereği ne kadar tehlikeli olursa olsun merak ettiklerini yapması konusunda teşvik eden bir şey vardır. Çoğu zaman ilk icatlarını üzerlerinde denemişler ilk testlerini ve sonuçları gerekli önlem alınmadığında ya da bilinmediğinden sonuçları hüsranlı bir ölüm olmuştur.
FLEUSS, oksijen tüpünü icat etmişti oksijen kesilmeyecek, nefessiz kalmayacaktı ancak aşırı oksijenden öldü. Su altı dalışlarının mümkün olmasını sağlayan fleuus 1876 yılında kapalı devre oksijen tüpünü icat etti. Basıncın artığı durumlarda oksijenin insanlar için ölümcül olduğunu bilmiyordu. Kendi icadına güvenip suya dalan fleuss ilk dakikalardan başarılı buluşun sevincini yaşasa da 30 feet yaklaşık 9 metre derinliğinde saf oksijenle indiği için hayatını kaybetti.
MAX VALİER, roket bilimci valier sıvı yakıtla çalışan roketlerin mucidiydi 1930 da alkolle çalışan roketin yakıt tankının patlaması sonucu öldü.
WİLLİAM NELSON, 24 yaşındaki mucit William Nelson icat etmiş olduğu motorlu bisikletin test sürüsünden kaza yaptı ve öldü. HENRY SMOLİNSKİ’nin tek bir amacı vardı o da uçan araba icat etmek, kendi yapmış olduğu aleti test ederken düştü ve öldü. HORACE LAWSON HUNLEY, ilk savaş denizaltısını 1863’te tasarladığında iki trajediye birden sebep oldu. İlk test denemede battı ve mürettebatının yarısı öldü ikinci denemde yine battı ve içinde Hunley’in kendisi de vardı ve öldü. ALEXANDER BOGDANOV, kan transferi yoluyla gençleşilebileceğine inanıyordu. Kendi üzerine yaptığı test sırasında yanlış kan tipi sebebi ile öldü.
SYLVSTER H. ROPER, buhar gücüyle çalışan bisiklet tasarlayan roper bu bisikleti sürdüğü sırada kaza yapıp öldü.
JEAN –FRANÇOİS PİLATRE DE ROZİER, hidrojenle şişirilmiş bir balonla ilk defa Manş denizini geçmeyi başardılar 1785 de İngiliz kanalı üzerinde uçmaya çalışırken balon düştü ve ikisi de öldü.
FRED DUESENBERG, kendi icat ettiği araba ile kazada öldü.
MARİE CURİ, radyoaktif üzerinde çalışmaları vardı, uzun süre radyasyona maruz kaldığı için kendi icadı sonu oldu.
THOMAS MİDGLEG, hastalar için mekanik yatak yaptı. Çok sonradan kendisi hastalandı ve bu yatağı kullanırken mekanik yatağının bozulması nedeniyle parçaların arasında kalarak boğulup öldü.
LUİS PASTER, kuduz aşısını bulan kişidir. Bu aşı çoğu insan üzerinde olumlu etkili oldu. Pasterin bu aşıyı kendisine bir faydası olmadı kendisini ısıran kuduz bir köpekten sonra aşıyı kendine yaptı fakat kurtulmadı. Kendi sonları olan bütün icatları bu gün gerekli tedbirler alındığında güven içinden kullanılmaktadır başarıya giden yoldan canlarıyla icatları bize devrettiler ve gittiler.