kurtalangazetesi @ hotmail.com

Dokunduğumuz gördüğümüz her şey kimyasal bir yapıya sahiptir. Bu yapılarda kimyacılar hep muazzam bir çaba ile ilgi duymuşlardır. Çabaları boşuna gitmedi ve icatlarıyla keşifleriyle bilime doğru sonsuz bir ışığın yolcuları oldular. Her yüzyılda bilimin ilgi alanı değişmiş icatlara yenileri eklenmiş, ekleniyor ve eklenecektir. Daha düne kadar o kocaman kocaman tüplü tvler gitti yerine kâğıt gibi ince olanlar geldi gelecekte kesinlikle bunların da tozlu tarih raflarında yerini alacaktır. Bu tabi değişen teknolojinin en basit örneğidir.
Kimyacılar diğer bilim dallarından her zaman daha fazla bilime katkı sağlamışlar günümüzdeki güncel bilimin koruyucuları kimyacılardır. Yarında onlar olacaktır.
Bugüne kadar gelmiş geçmiş en önemli bilim insanı olarak bilinen Linus Carl Pauling ismini belki ilk defa duyuyorsunuz ve çalışmaları hakkındaki bilgilere sahip değilseniz size kendisiyle ilgili bilgi vereyim.
Pauling tek başına bugün moleküller biyoloji – vücuttaki protein ve asitlerin incelenmesi- alanında büyük yol kat etti. Kuantum kimyasını yeni atomdaki en küçük parçalar arasındaki ilişkileri keşfetti. Kovalent ve iyonik bağları pauling in çabasının sonucunda bulundu.
Bu gibi bilim insanları sayesinde bilim çok yol kat etti.
Peki hiç düşündünüz mü bizim bilim insanlarından ne eksiğimiz var?
Beynimiz mi? -Hayır.
Hayat şartlarımız mı? - Hayır
Yaşadığımız dönem mi! - tabi ki hayır bunların hiç biri değil.
Allah bizlere öyle bir beyin ile yaratmıştır hayal edemeyeceğiniz kadar büyük bilgiye sahip bir organ verilmiş herkese ve eşit bir donanıma sahiptir.
Hiçbir bilim insanın beyni bu yazıyı okuyan kişinin beyninden farklı değildir. Sadece onlar beynini daha fazla kullanıyor hepsi bu. Bunun için büyük bir çaba, gayret, merak ve inanmak yeterlidir.
Kimyacılar hayatı yaşama şeklimizde çağlar atladılar devrimler yaratılar. Nükleerden güneş panellerine giydiğimiz yediğimiz, herşey. Evimizdeki duvardaki boyaya kadar birçok teknoloji sunuldu.
Yeni, yeniliklerin gelişmelerin olması temennisiyle daha güzel yarınlara…