kurtalangazetesi @ hotmail.com

Son zamanlarda bilinçsiz kullanılması ve insanların bunu biliyor olmasına rağmen önlem almaması oldukça şaşırdıçı gelebilir. Artık iyice etkisini gösteren pestisitler öldürüyor ya da ciddi zehirlemelere neden oluyorlar. Pestisitler her ne kadar ismi size yabancı gelse de hayatımızda sıkça karşılaştığımız ve farkında olmadan yediğimiz sebze ve meyvelerle birlikte vücuda alınmaktadır.
Pestisit, zararlı organizmaları (yararlı olanları da) engellemek kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. Yani bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılan kimyasallara (zehirlere) bazı organik bileşenlere dezenfektanlar gibi maddelere ve yöntemlere pestisit adı verilir.
Zararlı organizmalar; insanların besin kaynaklarına mal varlıklarına zarar veren hastalık yayan böcek, bitki, patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar ve mikroplar olabilir. Görünürde pestisitler bazı faydaları olsada zararları oldukça fazladır. Çevreye ve doğaya biyolojik ve ekolojik yönde büyük zararlar vermektedirler. Pestisitler hayvan, insan, bitki ve diğer bütün canlılara büyük ölçüde zarar verir. Pestisitlerin kullanıldığı yerde yaşayan insanlarda yaygın hastalıklara ve istenmeyen sıkıntı durumlara hata ölümlere neden olmuştur.
Günümüzde yaygın olarak sprey şeklinde kullanılan pestisitler, adsorpsiyon sonucu sebze ve meyvelerin yüzeylerine yapışır bazı zamanlarda çiğ olarak tüketilen bu ürünler yeterli arındırma sağlamaz böylece sindirim sistemi aracılığıyla kana karışır ve zehirlenmeler meydana gelir. Pestisitlere maruz kalan kişilerde ilk görülen belirtiler akut zehirlenmeler ve alerjik reaksiyonlardır.
Tarımsal alanlara, orman veya bahçelere uygulanan pestisitler hava, su ve toprağa oradan da bu ortamdalarda yaşayan diğer canlılara geçmektedir. Pestisitlerin kronik etkisine maruz kalan tarım işçilerin birçok genetik hasarın yani sıra karaciğer, böbrek ve kaslarda bozukluklar görülmüştür. Yapılan birçok bilimsel araştırmalarda pestisitlerin çok tehlikeli bir şekilde çevreye ve canlılara zarar veren bir zehir olduğunu göstermektedir. Kimyasal şirketlerin ve pestisit yetkililerinin iddia ettiği gibi olmadığını bilimsel araştırmalar göstermektedir.
Yoğun ve bilinçsiz pestisit kullanımın sonucunda hedef olmayan diğer organizmalar ve insanlar üzerinde olumsuz ve ölümcül etkileri görülmektedir.
Bazı pestisit çeşitleri
Bakterisid: bakteri öldürücüler, Ahicide: kuş öldürücüler, İnsaktisid: haşere öldürücü, Fungusid: mantarlara karşı kullanılır, Herbisid: yabancı otları yok eder, rodensid; kemirgenler öldürücü, insektisit; böcek öldürücü.
Pestisitlerden korumak için mutlaka önlem alınmalı bunu kontrol edecek bir devlet mekanizması devreye girilmeli bu konuda bilgisi olmayan bu ilaçlarda yeterli eğitime sahip olmayan kişilere kesinlikle kullandırmamalı. Pestisitler kontrolü ve mümkün olduğu kadar az kullanılmalı. Doğru yöntem ve alet edevatla yapılmalı kullanılan kişinin koruyucu önlemlerle bu uygulamayı yapmalı. Temaslı gıda, ürün, meyve, sebzeler uygun yöntemlerle arındırmalıdır.