kurtalangazetesi @ hotmail.com

Bilim tarihinde 'kadın bilim' insanlarının yeri ; tarihte çok sayıda kadın bilim insanı olmuş. Bilimsel calişmalarıyla icatlaıyla bilimin ışığını daha da parlatmışlar insanlığın bir adım daha ilerlemesine yol olmuşlar.
Hayatın vazgeçilmezi olan icatlara öncü oldular, hayattı kurtalan ilaçlardan tutunda gündelik hayattı kolaylaştıran icatlara kadar çok sayıda gelişmeyi sağlayan bilim kadınları olmuştur. Buna rağmen kadın bilim insanlari fazla tanınmamaktalar. Bunu toplumlar aşmalı kadınların büyük çalışmaları olduğunu bilinmeli. Önyargılar kırılmalı, tabuları yıkmalı. Çünkü kadınlar bilime katkı sunmaya devam ediyor. Kadınların bilime her çağda katkıları olmuştur. Ama her yerde olduğu gibi bilimde de insanlar herkese aynı mesafede durmuyor taraflı ve cinsiyetli oluyor. Kime sorsan bilim ile ilgilenen kişiler hakkında sorular hemen bilim adamı der. Bu tabiki yanlış bir yaklaşım çünkü bilim kadınları da vardır. Şêr şêre çı jıne çı mêre. Kimse kolay kolay bilim insanı demiyor. Bilim adamların isimleri herkes biliyor ama kadınların pek tanımıyorlar. Bu konuda bazı toplumların cinsiyetli gelişmemiş bir beyne sahip olduğu gösteriyor. Oysa herkese ayni mesafede duran bilim tarafsız ve cinsiyetler üstü bir alandır. Kadınlar büyük buluşlara imza atmış olsalarda çalışmaları hale hak ettiği saygıya laik görülmüyor. Çok az kabul gördü, az tanındılar, çalışmaları gölgede kaldı çoğu zaman, zaman zamanda görmezden gelindi...
Herkesin merak ettiği Bazı bilim kadınlarının icatları ve çalışmaları;
-Jacqueline Barton : DNA üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ABD’li bilim insanıdır.
-Ruth Benerito : Pamuklu kumaşın mucidi olan ABD’li bilim insanıdır.
-Joan Berkowitz : Endüstriyel atıkların temizlenmesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ABD’li bilim insanıdır.
-Carolyn Bertozzi : Yapay kemik, kornea ve lens üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ABD’li bilim insanıdır.
-Hazel Bishop : Bayanların vazgeçilmezi olan ‘ruj’un mucididir (Amerikalıdır).
-Marie Curie : Radyoaktivitenin öncülerinden Polonyalı kimyacıdır. Tarihe ilk kez Nobel ödülü alarak geçen ve bu ödülü iki kez alan değerli bilim insanıdır.
-Iréne Joliot-Curie : Sentetik radyoaktivitenin kurucusu sayılan Fransız bilim insanıdır.
-Edith Flanigen : Kendisi sentetik zümrüt’ün mucididir. Özellikle değerli taşlar üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ABD’li değerli bilim insanıdır.
-Rosalind Franklin : DNA’nın yapısını aydınlattığı için Nobel ödülüne layık görülen değerli İngiliz bilim insanıdır.
-Alice Hamilton : Tehlikeli kimyasalların nasıl daha iyi muhafaza edilir şeklindeki çalışmaları ile tanınan ABD’li bilim insanıdır.
-Dorothy Hodgkin Crowfoot : Biyolojik olayların moleküler yapısının belirlenmesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ABD’li bilim insanıdır.
-Mae Jemison : ABD’li astronottur. İlk siyahi astronottur ayrıca kendisi.
-Marie-Anne Lavoisier : Kimyanın babası sayılan (Antoine-Laurent de Lavoisier)’in karısıdır. Yaptığı çalışmalarla eşine destek olmuştur.
-Shannon Lucid : ABD’li biyokimyacı ve astronumudur.
-Lise Meitner : Rsdyoaktivite ve nükleer fizik üzerine yaptığı çalışmalarından dolayı Nobel ödülüne layık görülen Avusturyalı bilim insanıdır.
-Amalie Emmy Noether : Matematikte de teoremleri bulunan, kimyada da spektroskopi bilimine katkılar sağlayan değerli Alman bilim insanıdır.
-Jane S. Richardson : Proteinlerin moleküler yapılarının grafiklerini çizmesiyle tanınan ABD’li bilim insanıdır.
-Maxine Singer : DNA’nın yapısı üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ABD’li bilim insanıdır.
-Chen Zhao : AİDS hastalığının neden olduğu virüs üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan değerli bilim insanıdır.
Gün geçtikçe kadınlar bilim için çalışmaya ve üretmeye isimlerini tariha not etmeye devam edecekler .dünyanın bilime, bilimin de kadına ihtiyac vardır.