teren8926 @ gmail.com

“Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur.”
– Voltaire
Merhaba
İlçemizin güzel insanları
Yazı yazmayalı,
Uzun süre oldu, Bu süreç içinde uzun sürede yazmamak için direndim. Daha önceleri kendi çıkardığımız Kurtalan postası ile başladığımız yerel gazeteciliğin sonrasında Batman Doğuş, Kurtalan Ekspresi Ve en son Kurtalan Gazetesinde makalelerimi yayınladı. Kitap çalışmaları derken şimdi tekrar Kurtalan gazetesinde haftada bir gün yazıp sizlerle buluşma özlemi içindeyim. Yazı yazmak benim için oldukça keyifli…
Sorunları yazmak çözüm önerileri ile insanlara yol göstermek, tecrübelerimi okurlarımla paylaşmak bir yazar için duyguların en güzelidir. Bazen yazmada sıkıntı duysak da yazacak konu bulmakta zorlansak da bunların tamamı okur ile kurulan bu güzel duygulara bence değer, Ulusal Medyanın siyasete alet olduğu bu günlerde yerel medyada ve sosyal medyada kıymetli kalemlerin direnmesi bence gelecek için çok anlamlıdır.
Hayat bir mücadeledir. İyiye doğruya ulaşmak için zor da olsa mücadele etmek gerekir. Mücadele bizi geliştirir. Mücadele bizi güçlendirir. Mutlu bir yaşama yelken açtırır.
Bu günün en önemli sorunu bence siyaset mühendisliği ile halkı kendine esir ederek toplumu kamplaştırmadır.
Günümüzde önceliklerini görmeyen bir toplumu tetiklerken duygusuz insanları bencil insanları yetiştirmektedir. Gittikçe mekanik robotlara dönüyoruz, elimize verilen teknolojik cep telefonları yerinde kullanmadığımızdan olsa gerek zamanımızın büyük bir kısmını bizden çalıyor. Okumayan bir toplum, üretmeyen tamamıyla tüketen bir topluma doğru gidiyoruz. Bu günkü olumsuz durumu hak etmiyoruz. Bu durumdan çıkmak için okumaya sosyalleşmeye dayanışmaya biraz da bilinçli sağlıklı bir insani bakışa ihtiyacımız var.
Memleket sorunlar yumağından kurtulamadığından iyi niyet duygusunu kaybetti.
Bu memleketin yerel ve genel sorunları mutlaka vardır. Bu genel sorunlardan demokrasi, hukuk, istihdam, ekonomik sorunlar gibi çözülmeyi bekleyen sorunları vardır. Yerel de iyi yönetilmediği için oluşan çarpık kentsel sorunları vardır.
Ülkemizdeki merkeziyetçi yönetim anlayışı, güçlü bir yerel yönetim örgütlenmesini olanaksız hale getirmektedir. Demokratik sistemin sağlıklı bir şekilde işletilmesi yerel yönetimlerin çoğulcu, katılımcı, insana yönelik, kısacası demokratik bir biçimde yeniden yapılanması ile olanaklıdır. Bu günkü İktidar liyakati olmayan kadroları ile ekonomiyi kontrol edemediği gibi yüksek bütçe açıklarıyla oluşan enflasyonu körüklemekte olduğunu görüyoruz…
İstihdam bulan çalışanlarında geçinemediği bir dönemden geçiyoruz.
Üretimden uzaklaşan bu toplumun yüksek enflasyonla gittikçe fakirleştiğini görüyoruz.
Örgütlü bir toplumun mücadelesi sorunları çözecek kadroları başa getirmesiyle çözüleceğine inancım tamdır.
Yazımı bir düşünürün bu güzel sözleriyle noktalayayım. “Rüşvetçi politikacıları, düzenbazları, hırsızları ve hainleri seçen halk kurban değildir, suç ortağıdır.”
George Orwell
Saygılarla.